top of page
Nedavno objavljeni

Izjava 37. Europskog kongresa oftalmologa kontaktologa


Poštovani kolegice i kolege,

Na nedavno održanom 37-om europskom kongresu oftalmologa kontaktologa (ECLSO) u Antwerpenu održan je i sastanak Prezidija ECLSO i predstavnika nacionalnih udruženja u ECLSO, te su zaključci formulirani u izjavu (koja slijedi). Molim Vas da spomenutu izjavu prenesete i Vašim pacijentima.

Srdačan pozdrav, Ksenija Ćuruvija Opačić

Izjava ECLSO-a ( Europskog udruženja oftalmologa-kontaktologa) o povlačenju tekućine za čišćenje kontaktnih leća

Nedavno je iz prodaje povučena jedna «all in one - sve u jednom» tekućina za čišćenje kontaktnih leća. Prema preliminarnoj procjeni Američkog CDC (Centar za kontrolu bolesti i prevenciju) izgleda da je nađena udruženost s pojavom Acanthamoeba keratitisa (AK). Podaci ranije objavljeni od CDC pokazuju da nošenje tvrdih plinopropusnih leća (RGP) ne uzrokuje dodatni rizik od pojave AK. Četvoro od 46 pacijenata sa AK nisu upotrebljavali kontaktne leće, 3 od 46 pacijenata sa AK upotrebljavali su tvrde-plinopropusne kontaktne leće, a 39 od 46 pacijenata sa AK upotrebljavali su mekane kontaktne leće. (http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm56d526al.htm). Oko 34 miliona ljudi u SAD nosi kontaktne leće (Contact Lens Council, 2000). Unutar te grupe, 138 slučajeva AK bilo je otkriveno izmađu 1.1.2005. i 24.5.2007 godine. Od tog broja pacijenata sa AK, 46 ih je detaljno obrađeno. Mekane kontaktne leće je upotrebljavalo 85% pacijenata. Njih 35 od 42 (83%) izjavilo je da su se tuširali dok su nosili kont. leće, a 16 (38%) nosilo je kontaktne leće za vrijeme plivanja, što sugerira da je kontakt s vodom drugi glavni faktor rizika za AK. Ukupno 21 pacijent je izjavio da je upotrebljavao povučenu tekućinu za čišćenje kontaktnih leća četiri tjedna prije pojave AK. Od 14 pacijenata koji su upotrebljavali samo jednu tekućinu, 4 (29%) je upotrebljavalo povučenu tekućinu. ECLSO naglašava važnost pravilnog čišćenja kontaktnih leća, kao i činjenicu da tvrde plinopropusne (RGP) leće nose minimalni rizik za pojavu komplikacija.

Mjere opreza koje se preporučuju nositeljima mekanih kontaktnih leća:

  1. Oči trebaju biti redovito pregledane kod oftalmologa (obično svakih 6 - 12 mjeseci).

  2. Kontakt sa vodom (plivanje, tuširanje, kupanje, umivanje i sl.) treba izbjeći, dok se nose kontaktne leće.

  3. Ruke se moraju oprati sa sapunom i vodom i osušiti čistim ručnikom prije doticanja mekane kontaktne leće.

  4. Kontaktne leće treba uvijek očistiti kako je preporučeno od proizvođača i oftalmologa.

  5. Kontaktne leće treba čuvati u prikladnim, čistim kutijicama. Treba ih isprati sa sterilnim tekućinama za čuvanje i osušiti na zraku, ovisno o preporuci proizvođača. Kutijice trebaju biti zamijenjene najkasnije svaka 3 mjeseca.

Ako se kontaktne leće upotrebljavaju za vrijeme sportova u vodi, treba ih nositi sa zaštitnim naočalama za plivanje. Još bolja je uporaba jednodnevnih leća, koje moraju biti izvađene iz oka i bačene odmah po izlasku iz vode. Amebni keratitis je ozbiljna bolest koja može dovesti do sljepoće.

Dobre higijenske mjere u održavanju kontaktnih leća su presudne.


Arhiva
Prati nas
  • Facebook Basic Square
bottom of page